Nogometaši novog kova

Srijeda, 19.10.2011.
Pregledano 2002 puta
Nogometaši novog kova

 

NogometaÅ¡i novog kova - talentirani i obrazovani <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /> Å kola, trening, pa domaæe zadaæe: dan jednog mladog nogometaÅ¡a itekako je stresan. A san o karijeri vrhunskog sportaÅ¡a može preko noæi pasti u vodu. No da li profesionalni sport i obrazovanje uopæe idu zajedno?

Bivši igraè Bundeslige i trener podmlatka Kölna Dirk Lottner iskreno priznaje: "Ja to ne bih mogao, svaka èast deèkima, skidam im kapu!" Svi ti mladi sportaši imaju isti cilj: žele postati profesionalni nogometaši. No da bi u tome uspjeli moraju biti spremni na žrtve i rad na sebi. Privatni život gotovo i nemaju: meðu prioritetima se, uz sportski talent, nalaze disciplina, marljivost i karijera. "Naša je zadaæa dati im podršku i pomoæi im tako da, ako ne ostvare nogometnu karijeru, ne padnu preduboko", kaže Lottner.

 

Zabranjeno davanje lažnih nada!

 

Andreas Retting, augsburški menadžer i predsjednik nogometnih akademija Bundeslige, koje su osnovane nakon poraza Njemaèke na Europskom prvenstvu 2000. godine, vrlo je dobro upoznat sa situacijom kroz koju prolaze mlade generacije nogometaša. Trenutaèno se klubovi prve i druge lige brinu za 282 momèadi s 5.445 mladih talenata i sve èešæe angažiraju mlade nogometaše. Od 2001. do 2010. u Bundesligi se broj igraèa u dobi izmeðu 18 i 21 godine udvostruèio: s osam na 16 posto.

Rettig nadgleda rad nogometnih akademija i pritom upozorava na neke negativne trendove: "Tu se vrbuju veæ 15-godišnjaci. Svatko ih vuèe na svoju stranu i pokušava ih uvjeriti u to da je baš on taj èija je buduænost u profesionalnom nogometu. Smatram da tu trebamo biti vrlo oprezni."

Bez Å¡kole nema buduænosti, istièe Retting. On kaže da su na tom podruèju u zadnje vrijeme vidljive promjene na bolje: naime, viÅ¡e od  polovice mladih nogometaÅ¡a polaže maturu. "San o karijeri vrhunskog sportaÅ¡a brzinom munje može pasti u vodu", upozorava Rettig te dodaje: "ZaprepaÅ¡ten sam izjavama nekih bivÅ¡ih top nogometaÅ¡a koji mladima sugeriraju da napuste Å¡kolovanje."

 

Dobra suradnja sa Å¡kolama

 

Škola i sport nezaobilazni su dijelovi svakodnevice za Beatu Weisbarth, direktoricu "Elitne nogometne škole". Ta ustanova omoguæava mladim igraèima bolju koordinaciju treninga i školske nastave. Na rasporedu su i do 35 školskih sati tjedno, a polaznici škole èesto na treninzima i utakmicama provedu i do 31 sat tjedno. Tu još nije uraèunato vrijeme provedeno u pisanju domaæih zadaæa i uèenju.

Zbog ovog strogog i krutog programa uèitelji i treneri snose veliku odgovornost a sve sa ciljem da od ovih mladih ljudi stvore osobe sposobne za život. A tu sposobnost Beate Weisbarth u prvom redu definira kroz obrazovanje. Ona zato redovito suraðuje sa Christophom Henkelom, direktorom kelnskog centra za podmladak. "Od mladih se puno traži. Morate imati na umu da "radni" dan jednog 16-godišnjaka može trajati i do12 sati", naglašava Henkel.

Reinhold Yabo, dugogodišnji igraè FC-Kölna i kapetan njemaèkih juniora (U-17) na Europskom prvenstvu 2009., rado se prisjeæa svojih dana sa Christophom Henkelom i Beate Weisbarth: "Kad je u školi išlo sve po planu, nije bilo problema ni u sportu." Njegova bivša direktorica Beate Weisbarth nije pratila samo aktivnosti svojih štiæenika u školi nego i sportu. "Uvijek je znala kako su nam završavale utakmice, bila je upoznata s našim sportskim moguænostima pa je znala kako s nama postupati", prièa Yabo. On je uspio i postao profesionalac. Prošle je godine prvi put zaigrao u prvoj momèadi FC Kölna, a sada je posuðen Alemanniji iz Aachena. A pobrinuo se i za vrijeme nakon profesionalne nogometne karijere: upravo se priprema za polaganje mature.

 

Preuzeto iz   DW – WORLD.DE

                     Deutsche Welle